Düzenleme Tarihi : 03.10.2018

Projeler

 

 

 

1. Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP) Aşama-1, Aşama-2:

          Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının,Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşmesi (Ottova Sözleşmesi) gereği ve Türkiye'nin doğu sınırlarında teknolojik olarak gelişmiş modern sınır gözetim sisteminin kurulabilmesi için sınır bölgelerindeki mayınları temizleyerek insan hayatına saygılı sınır güvenliğini desteklemek, kaçakçılık da dahil olmak üzere sınır ötesi suç, insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçün önlenmesine katkı sağlamak, Avrupa Birliği'nin Entegre Sınır Yönetim politikaları ve stratejilerine uygun sınır yönetimi ve standartlarının geliştirilmesi maksadıyla  İçişleri Bakanlığı tarafından 2012 yılında iki aşamalı olarak başlanan ve yönetilen Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP); mevcut mevzuat, bilgi ve belgeler üzerinden karşılıklı mutabakata varılmasını müteakip kaldığı yerden devam ettirilmek üzere; ihale aşamasında iken, imzalanan bir “Protokol” ile 05 Kasım 2015 tarihinde MAFAM Daire Başkanlığı tarafından devralınmıştır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi (UNDP) sorumluluğunda yapılan Aşama-1 Projesine yönelik olarak Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Van illerini kapsayan sınır hattındaki mayınlı alanların Mayın Temizliği İhalesi Sözleşmesi 18 Aralık 2015 tarihinde, Kalite Güvence/Kalite Kontrol İhalesi Sözleşmesi ise 07 Mart 2016 tarihinde imzalanmıştır. Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP), %24 oranında milli bütçe, %75 oranında Avrupa Birliği (AB) ve %1 oranında Birleşmiş Milletler (BM) katkısı ile Bakanlar Kurulu Kararı gereği UNDP Türkiye Ofisi sorumluluğunda ve MSB Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) Dairesi Başkanlığı gözetim, koordinesinde yürütülmektedir. Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP) Aşama-1 kapsamında 225 mayın tarlasında mayın temizliği için yapılan ihale sonucunda yüklenicilerle sözleşme imzalanmış olup, mayın temizliği faaliyetini Denel MECHEM firması ve mayın temizliği faaliyetlerinin kalite kontrol/ kalite güvence (QA/QC) işlemlerini RPS firması yürütmektedir. Doğu sınırları insanı maksatlı mayın temizliği faaliyetine 04 Nisan 2016 tarihinde başlanmıştır. Iğdır ve Ağrı illerini kapsayan Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP) Aşama-2 ile 66 adet mayın tarlasının temizlenmesine yönelik planlama süreci devam etmektedir. Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP) Aşama-1 kapsamında mayın temizlik faaliyeti 20 Nisan 2017 tarihinde başlamıştır. 14 Kasım 2017 tarihine kadar 591.258,09 m2 alanda 25.552 adet mayın temizliği yapılmıştır.

 

                    

 

 

2. Ağrı ve Iğdır İllerine Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi (ASFGS) Projesi:

          Ağrı ve Iğdır illerine Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi (ASFGS) tesisi için temizliği yapılan mayın tarlalarından pasavan güzergâhlarının açılması ve Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi (ASFGS) kapsamında Modüler Beton Duvar (MBD) inşasının yapılacağı alanda mayın araması yapılması için Jandarma Özel Mayın Arama ve Temizleme (JÖMAT) Bölük Komutanlığından faydalanılmıştır. Jandarma Özel Mayın Arama ve Temizleme (JÖMAT) Bölük Komutanlığı tarafından 19 mayın tarlasında mayın temizliği yapılmıştır. 01 Aralık 2017 tarihinde çalışma sonlandırılmış olup Mayıs 2018 tarihinde Ağrı-Doğubayazıt sınırında bulunan 8 adet mayın tarlasında Jandarma Özel Mayın Arama ve Temizleme (JÖMAT) Bölük Komutanlığınca çalışmanın devam etmesi planlanmıştır. 

 

                    

 

3. Suriye Sınırı Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi (ASFGS) Projesi:

          Suriye sınırında Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi (ASFGS) tesisi için temizliği yapılan mayın tarlalarından pasavan güzergâhlarının açılması ve Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi (ASFGS) kapsamında Modüler Beton Duvar (MBD) inşasının yapılacağı alanda mayın araması yapılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığı Özel Mayın Arama ve Temizleme (ÖMAT) Bölük Komutanlıklarından faydalanılmıştır. Suriye sınırımız boyunca çalışmalar koordineli bir şekilde devam etmektedir.

 

                                                                  

 

4. Afyonkarahisar Patlamamış Mühimmat Temizliği Projesi:

          Afyonkarahisar'da 05 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen patlamada şehit olan askerlerimiz anısına yapılması planlanan şehitler anıtı inşaası faaliyetleri kapsamında çevreye dağılan patlamamış mühimmat temizliği çalışmaları koordineli bir şekilde devam etmektedir. 

 

                    

 

5. Muş/Malazgirt Patlamamış Mühimmat Temizliği Projesi:

          Muş/Malazgirt'te geçmişte atış alanı olarak kullanılan ve patlamamış mühimmat ile kirletilmiş bölgede "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" inşaası amacıyla patlamamış mühimmat temizliği ön çalışmaları koordineli bir şekilde devam etmektedir. 

 

                    

 

 

 

 

 


Yukarı