ANA SAYFA Hakkımızda Mevzuat Dokümanlar Faaliyetlerimiz Sıkça Sorulan Sorular iletişim

MSB | Millî Savunma Bakanlığı


Mayın Mağdurlarına Yardım

 

Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) Dairesi Başkanlığı, ulusal çıkarlarımız çerçevesinde mayın/patlamamış mühimmat (PAM) risklerine karşı özellikle riskli bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızı korumayı amaçlar. 

Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) Dairesi Başkanlığı, mayın/patlamamış mühimmat mağdurlarına yardım ve risk eğitimi kapsamında yürütülen çalışmaların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla koordinesini sağlar.

          Mayın/Patlamamış Mühimmat Mağdurlarına Yardım Faaliyetleri

Meydana gelen mayın/patlamamış mühimmat kazası neticesinde mağdur duruma düşen vatandaşların aldığı yardım ve desteğin takibi yapılır. Gerektiğinde iyileştirici önlemler alınması amacıyla elde edilen verilerden mayın mağdurlarına yardım kapsamında istatistiki bilgi üretilir.

Mayın/ PAM mağdurlarının verileri (ad, soyad, cinsiyet, yaş, olay özeti gibi) mayın mağdurları bilgi formuna uygun olarak; Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İl Valilikleri tarafından MAFAM D.Bşk.lığına bildirilir. 

Mevzuatlar kapsamında, mayın mağdurlarının yararlanabileceği yerel ve ulusal olanaklar tespit edilir.

Mağdurların hukuki mevzuat kapsamında aldığı yardım ve desteklerin takibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile koordineli olarak gerçekleştirilir.

Yürütülen mayın/patlamamış mühimmat faaliyetleri sırasında yardıma ihtiyaç duyan mayın mağduru tespit edildiği takdirde, mağdurun yardımlardan faydalanabilmesi maksadıyla danışmanlık faaliyeti icra edilir.