ANA SAYFA Hakkımızda Mevzuat Dokümanlar Faaliyetlerimiz Sıkça Sorulan Sorular iletişim

MSB | Millî Savunma Bakanlığı


Projeler

 

Tamamlanan Projeler

 

1. Muş/Malazgirt Millî Parkı Patlamamış Mühimmat Temizliği:

Muş/Malazgirt'te 108'inci Topçu Alayı tarafından geçmişte atış alanı olarak kullanılan ve patlamamış mühimmat ile kirletilmiş bölgede "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" inşaası amacıyla patlamamış mühimmat temizliği icra edilmiş ve 17 Temmuz 2018 tarihinde tamamlanarak devir teslimi gerçekleştirilmiştir.

2. Afyonkarahisar Patlamamış Mühimmat Temizliği:

Afyonkarahisar 4'üncü Mühimmat Bölge Komutanlığı sorumluluk sahasında, 05 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen patlamada şehit olan askerlerimiz anısına yapılması planlanan şehitler anıtı inşaası faaliyetleri kapsamında çevreye dağılan patlamamış mühimmat temizliği 31 Ağustos 2018 tarihinde tamamlanarak devir teslimi gerçekleştirilmiştir. 

3. Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP) (FAZ II):

Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme (Ottava Sözleşmesi) gereği doğu sınırındaki mayınların temizlenmesi ve Avrupa Birliği'nin Entegre Sınır Yönetim politikaları ve stratejilerine uygun sınır yönetimi ve standartlarının geliştirilmesi maksadıyla   İçişleri Bakanlığı tarafından 2012 yılında başlanan ve yönetilen Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP); ihale aşamasında iken, imzalanan bir “Protokol” ile 05 Kasım 2015 tarihinde MAFAM Dairesi Başkanlığı tarafından devralınmıştır. DSMTP kapsamında mayın temizliği faaliyeti Denel MECHEM firması, kalite kontrol/ kalite güvence (QA/QC) işlemleri ise RPS firması tarafından yürütülmüştür. Doğu sınırlarında insani maksatlı mayın temizliği faaliyetine 04 Nisan 2016 tarihinde başlanmış ve 19 Kasım 2019’a kadar Iğdır ve Ağrı (Doğubayazıt) bölgesinde 4.808.807 m² alan temizlenmiş ve 59.587 adet mayın bulunarak imha edilmiştir.

4. Ardahan/ Göle Mayın Temizlik Faaliyeti:

Ardahan ili Göle ilçesinde, Millet Bahçesi yapılacak alanın mayın tarlalarına denk gelen bölümlerinde JÖMAT Birlikleri tarafından 17 Haziran 2019 tarihinde başlanan mayın temizlik faaliyeti tamamlanmış, 22-24 Eylül 2020 tarihleri arasında kalite kontrol faaliyeti icra edilmiş toplamda 88.562 m² alan mayından arındırılmıştır.

 

Devam Eden Projeler

1. Doğu Sınırları Mayın Temizliği Projesi (DSMTP) (FAZ III):

a.    Doğu Sınırları Mayın Temizleme Projesi: Türkiye’nin DSMTP’den elde ettiği sonuçlar doğrultusunda kazanılan tecrübe ile doğu sınırlarında sınır yönetim politikaları ve stratejilerinin geliştirilmesine yönelik olarak mayın temizlik projesinin devamı için IPA-II (2016) dahilinde alınan bütçe ile 2021 – 2023 yılları arasında Ardahan, Kars, Iğdır ve Ağrı illerinde toplam 4.2 milyon m² mayınlı alanın temizliğinin gerçekleştirilmesine yönelik Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (BMKP) ile yürütülen projede, ihaleyi kazanan The Development Initiative Ltd. (TDI)/Altay Endüstriyel Yatırımlar ve Ticaret A.Ş. firması ile 23.03.2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Mobilizasyon ve akreditasyon faaliyetlerinin müteakip Haziran ayında mayın temizlik faaliyetine başlanması öngörülmektedir.

b.    Teknik Olmayan Keşif Projesi: Doğu Sınırları Mayın Temizleme Projesine, eş finansman katkısı olarak millî bütçeden sağlanan katkı ile mayın ve patlayıcı madde kirliliği bulunan tehlikeli ve şüpheli 3.860 adet alanda “Teknik Olmayan Keşif” (TOK)  faaliyeti icra edilmesine yönelik ihaleyi kazanan TDI/Altay firması ile 23.03.2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Akreditasyon işlemlerinin tamamlanmasını müteakip Mayıs 2021 tarihinden itibaren Şanlıurfa ilinde TOK faaliyetine başlanacaktır.

2. Hatay Kilis Gaziantep İllerindeki Mayın Temizlik Faaliyeti:

Türkiye’nin güney sınırında mayınlı olan arazileri tarıma kazandırmak ve bölge halkının mayından etkilenmesini önlemek maksadıyla Hatay, Kilis ve Gaziantep illerinde ÖMAT Birlikleri marifetiyle mayın temizlik faaliyeti devam etmektedir. 

3. Ankara Orhaniye Eski Atış Alanı Patlamamış Mühimmat Temizliği:

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine ait İstanbul yolu 33. km.de (Kahramankazan) bulunan Eğitim, Araştırma Çiftliğinde hâlihazırda ekim yapılan arazinin daha önceleri atış poligonu olarak kullanılması nedeniyle,  1.2 milyon m²’lik alanında patlamamış mühimmat temizliği Patlamamış Mühimmat Keşif İmha (PMKİ) ekibi tarafından icra edilmektedir.

4. Diyarbakır Ekinciler Atış Alanı Mühimmat Temizliği:

15 Mayıs 2013 tarihine kadar ağır silah atış alanı olarak kullanılan ve bu tarihten itibaren kullanım dışı bırakılarak büyük bölümü mera alanı olarak halkın kullanımına açılan, Ekinciler bölgesinde atış alanının mühimmat temizliği faaliyeti PMKİ ekibi tarafından icra edilmektedir.